Kurs Opiekun w Żłobku lub Klubie Dziecięcym

• Nazwa kursu: Opiekun w Żłobku lub klubie dziecięcym
  • Czas trwania kursu: 280 godzin, w tym 80 godzin praktyk zawodowych
  • Miejsce realizacji: Katowice

Kurs przeznaczony jest dla osób pragnących podjąć zatrudnienie jako opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, które posiadają co najmniej wykształcenie średnie i nie mają kwalifikacji, określonych w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tekst jednolity Dz. U. 2016, poz. 157)

Po ukończeniu wszystkich modułów teoretycznych będzie realizowany egzamin wewnętrzny mający na celu weryfikację nabytej wiedzy i umiejętności z wszystkich zakresów zawartych w modułach od 1 do 4. Niezbędne jest również zaliczenie praktyki zawodowej, której ocena będzie również brana pod uwagę w ocenie końcowej i uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Celem kształcenia jest nabycie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie organizowania i sprawowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, która jest niezbędna do uzyskania i wykonywania zawodu opiekuna dziecięcego w żłobku lub klubie dziecięcym zgodnie z wytycznymi Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U.2011.45.235) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy I Polityki Społecznej z 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz opiekuna dziennego (Dz.U.2011.69.368).

1. Podstawy pielęgnacji dzieci (anatomia i fizjologia)
  2. Psychologiczne aspekty opieki nad dzieckiem
  3. Psychologia rozwojowa wieku dziecięcego
  4. Żywienie małych dzieci
  5. Podstawowe zagadnienia edukacji dzieci
  6. Gry i zabawy wpływające na rozwój dzieci
  7. Choroby wieku dziecięcego, wstępne rozpoznanie i objawy
  8. Zasady i metody wychowania dziecka

Program kursu został dopuszczony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej decyzją nr 14/2019 z dnia 23.05.2019r.